Łuszczycowe zapalenie stawów – choroba nie tylko stawów

stethoscope-840125_640

Łuszczycowe zapalenie stawów to nic innego jak stan zapalny stawów, występujący w łuszczycy. Zaliczane jest ono do chorób z autoagresji, czyli takich, gdzie układ odpornościowy niszczy komórki własnego organizmu.

Najczęściej jest łagodne

Według wielu specjalistów ŁZS czyli łuszczycowe zapalenie stawów jest odmianą łuszczycy, ponieważ występuje u 40 procent osób chorych właśnie na łuszczycę. Czasami zajmuje też inne partie ciała, może być też przyczyną przyspieszonego rozwoju miażdżycy oraz jej licznych powikłań. Jej nasilenie może być bardzo różne, najczęściej są to stany łagodne, chociaż nie brakuje też ciężkich, które prowadzą nawet do niesprawności.

Przede wszystkim genetyka

Dokładna przyczyna pojawienia się i rozwoju tej choroby nie jest znana, ale istnieją pewne czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi. Jest to przede wszystkim podatność genetyczna, może być to również zakażenie bakteryjne lub wirusowe, urazy mechaniczne, a także znaczny stres, nie bez znaczenia jest także przyjmowanie różnych leków, a także innych substancji chemicznych.

Obserwuj swój organizm

Charakterystycznym objawem są w tym wypadku zmiany rozwijające się w stawach międzypaliczkowych dalszych rąk lub stóp. Może wystąpić też tworzenie się wokół zaatakowanych stawów wyrośli kostnych. Rozwija się ono głównie w stawach obwodowych, ale może też zająć kręgosłup czy stawy krzyżowo – biodrowe. Zaniepokoić można się gdy nastąpi ból, sztywność i obrzęk stawów z ograniczeniem ich ruchomości, zapalenie przyczepów ścięgnistych czy zapalenie palca, a także zmiany skórne, paznokciowe czy zmiany w postawie.

Unikaj stresu i zażywaj tran

Ponieważ prowadzi ono do destrukcji stawów i ich usztywnienia to głównym celem jeżeli chodzi o leczenie jest właśnie ograniczenie tych zjawisk. Przede wszystkim chorując na łuszczycowe zapalenie stawów należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Zalecane jest też zażywanie tranu oraz unikanie silnych stresów, infekcji oraz urazów, które mogą nasilić objawy. Spośród leków natomiast stosowane są zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także takie, które modyfikują przebieg choroby w zależności od tego z jakim rodzajem zapalenia stawów mamy do czynienia. W przypadku ciężkiej odmiany i zaawansowanego stanu pacjenta możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który chociaż w niewielkim stopniu przywróci normalne funkcjonowanie.

Cały czas trwają prace i badania nad tym, aby zniwelować jej działanie i efekty. Dzięki nim obecnie można łatwiej kontrolować objawy choroby i hamować jej postęp.

Źródło: http://www.febumed.com.pl/luszczyca/luszczycowe-zapalenie-stawow-objawy-diagnostyka-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *