Jakie możliwości oszczędzania ma przeciętny Kowalski?

calculator-178127_640

Badania przeprowadzane od kilku lat na potrzeby banków i instytucji finansowych pokazują zatrważające dane – większość Polaków nie oszczędza bo zwyczajnie nie ma z czego! W wielu przypadkach jedyną oszczędnością na przyszłość, którą czynimy, jest comiesięczne odprowadzanie składek emerytalnych przez naszych pracodawców. Nie myślimy aż tak długofalowo o swojej przyszłości, a powinniśmy. Niestety, nasza emerytura może nie wystarczyć na godne życie, więc musimy zebrać się w sobie i zacząć oszczędzać już teraz – gdy mamy te 40, 30, czy dopiero 20 lat. Pamiętajmy – z biegiem czasu będziemy mieć coraz większe zobowiązania i coraz mniej możliwe są realne sposoby na oszczędzanie!

Statystyczny Kowalski żyje w kupionym na kredyt mieszkaniu, zarabia średnią krajową i wraz z małżonką o podobnym dochodzie utrzymuje dwójkę dzieci. Rata kredytu to największa pozycja w ich budżecie, zaraz po niej są opłaty za media, żywność i środki czystości oraz odzież dla siebie i dzieci. Po opłaceniu wszystkiego zostaje niewiele albo wręcz nic, co można by odłożyć na konto w banku. Zetknięcie z rzeczywistością jest dla przeciętnego Kowalskiego bardzo bolesne – gdy jeden z małżonków straci pracę lub ktoś w rodzinie poważnie zachoruje. Wtedy najłatwiej wpaść w spiralę pożyczek i długów, które tylko chwilowo łatają dziurę w budżecie.

Oszczędzanie powinniśmy zatem rozpocząć nie od realnego odkładania pieniędzy na konto, lecz od zmian w swoim życiu. Może nie potrzebujemy dwóch samochodów w rodzinie? Może powinniśmy rzucić palenie? A może udałoby się prywatne lekcje pływania dzieci zamienić na darmowe po zapisaniu się do szkolnej sekcji pływackiej? Po dokładnej analizie swoich wydatków może się okazać, że zrezygnowanie z niektórych wygód nie obniży standardu życia, a pozwoli zaoszczędzić tych kilkaset złotych w miesiącu. Te pieniądze warto włożyć na lokatę bankową lub rachunek oszczędnościowy. W każdym banku mamy tak ogromny wybór przeróżnych lokat, że możemy z nich korzystać w taki sposób, jaki będzie dla nas najbardziej wygodny, najbardziej korzystny i najmniej ryzykowny. Odsetki z lokat nie są kwotami, które zwielokrotniają majątek, ale sprawiają przynajmniej, że pieniądze nie leżą odłogiem, lecz zarabiają na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *