Obniżenie wieku emerytalnego możliwe w tym roku

news-1172463_640

Podniesienie obowiązującego wieku emerytalnego było jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji podjętych przez przedni rząd. Zgodnie z obietnicami składanymi w czasie kampanii wyborczej, rząd PiS planuje wprowadzenie ustawy, która ponownie wprowadzi niższy wiek emerytalny.
Okazuje się, że takie przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym roku. Do tej pory rząd pracował intensywnie nad ustawą, która ma wprowadzać w życie program 500 plus, przewidujący wsparcie dla rodzin z dziećmi. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że po zakończaniu prac na tymi regulacjami, rząd zajmie się intensywnie ustawą o obniżeniu wieku emerytalnego. Jednocześnie jednak zaznaczyła, że realny termin wejścia nowych przepisów w życie to 1 stycznia 2017 roku. Wynika to z faktu, że ZUS musi przygotować się do wypłat dodatkowych świadczeń.

Zgodnie z aktualnymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest taki sam i wynosi 67 lat. Ma on być stopniowo podnoszony, aż osiągnie poziom przewidziany w ustawie. Zgodnie z projektem złożonym przez Prezydenta, wiek emerytalny zostanie zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Zmiany będą dotyczyły zarówno osób objętych powszechnym systemem emerytalnym, jak i rolników.

Elżbieta Rafalska zapowiedziała także, że rząd przeprowadzi przegląd świadczeń socjalnych, a także oceniła przewidywane efekty, które ma przynieść program Rodzina 500 plus. Dzięki tej polityce ma być możliwe znaczne zwiększenie współczynnika dzietności kobiet. Obecnie utrzymuje się on na bardzo niskim poziomie, który powoduje brak zastępowalności pokoleń. W praktyce taka sytuacja prowadzi do stopniowego starzenia się społeczeństwa, co jest bardzo negatywnym zjawiskiem.

Celem aktywnej polityki prorodzinnej jest więc zapobieganie małemu przyrostowi ludności i zmniejszenie ryzyka poważnego kryzysu demograficznego. Jednocześnie rząd zapowiada także, że w przyszłości podejmie kolejne działania prorodzinne, które mają pozytywnie wpływać na decyzje Polaków o posiadaniu większej ilości dzieci. Ostatecznym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której poziom dzietności umożliwi osiągnięcie zastępowalności pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *