Nowa ustawa o inwigilacji

security-265130_640

Prezydent podpisał nowelę do ustawy ws. zasad inwigilacji. Dotyczy ona kilkunastu różnych ustaw, które regulują działania organów państwa, między innymi Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Wywiadu Wojskowego.

Wprowadzane zmiany spotkały się z bardzo szeroką krytyką ze strony różnych środowisk. Nowelizację uchwalono 15 stycznia przy sprzeciwie opozycji. Przeciwko nowym przepisom wypowiadało się wiele różnych organizacji zrzeszających między innymi prawników. Największa krytyka dotyczyła przede wszystkim zmian dostępu do danych internetowych. Dane tego typu obejmują zapisy dotyczące między innymi wpisów w wyszukiwarce, adresów email, czy odwiedzanych stron. Rzeczywiście nowelizacja ułatwia służbom dostęp do takich informacji, jednocześnie uzyskanie ich nadal wymaga otrzymania zgody sądu. O nowej polityce w tej kwestii krytycznie wypowiadały się takie organizacje jak Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Rada ds. Cyfryzacji, czy Krajowa Rada Radców Prawnych.

Nowela ustawy ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za niekonstytucyjne została uznana między innymi część zasad dotyczących pobierania danych pocztowych i telekomunikacyjnych, a także prowadzenia działań operacyjnych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie 6 lutego. W takiej sytuacji brak zmian w przepisach oznaczałby brak podstaw prawnych dla wielu działań podejmowanych przez służby.

O nowych przepisach krytycznie wypowiadają się nie tylko prawnicy, ale również przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych. Ich zdaniem przyznają one zbyt duże uprawniania organom państwa. Na przykład ich zarzuty budzi zapis, który stwierdza, że inwigilacja prowadzona w miejscach publicznych nie będzie związana z koniecznością uzyskania zgodny sądu. W związku z tym przeciwnicy zmian twierdzą, że dają one możliwość śledzenia osób przy wykorzystaniu nadajników GPS. Inny zarzut dotyczy także podejrzenia, że służby mogą wykorzystywać różnego rodzaju oprogramowanie szpiegowskie, które umożliwia uzyskiwanie danych internetowych.

Kontrowersyjna ustawa wjedzie w życie już 7 lutego ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zacznie obowiązywać od 6 lutego.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *