Zalety dronów wykorzystywanych do likwidacji szkód w rolnictwie

drone-1153510_640

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w kamery lub aparaty fotograficzne znalazły w ostatnim czasie zastosowanie do lotów autonomicznych w likwidacji szkód w rolnictwie. Były one w tym celu testowane także i w Polsce, przede wszystkim na uprawach ziemniaków, kukurydzy i słoneczników.
Okazało się, iż zdjęcia lotnicze pozwalają na dokładne określenie uszkodzonych powierzchni upraw. Jest to szczególnie istotne w przypadku zniszczenia dużych powierzchni. Do tej pory nie było to możliwe.

Drony mają szereg zalet. Umożliwiają one m.in. szybkie i automatyczne planowanie trasy lotów. Można je stosować przy silnym wietrze nawet do 65 km/h oraz w dość szerokim zakresie temperatur (od -20 do +45 stopni Celsjusza). Bezzałogowe statki powietrzne są także wydajne, gdyż mogą działać bez przerwy nawet 55 minut i posiadają wmontowane specjalne funkcje bezpieczeństwa. Drony są poza tym lekkie, a ich loty nie generują zbyt wysokich kosztów.

Drony testowane np. w Niemczech miały wagę niecałych 3 kg i rozpiętość skrzydeł na poziomie ponad 1,6 metra. Cała torba transportowa z sprzętem waży także stosunkowo niewiele – 20 kg.

Podstawową zaletą bezzałogowych statków powietrznych jest również to, że ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana i w zasadzie wymaga jedynie jednego operatora. Dodatkowo drony umożliwiają pozyskanie obrazów charakteryzujących się wysoką precyzją, które potrafią na uchwycenie wielu detali. W sumie w ciągu lotu trwającego 40 minut statek jest w stanie wykonać fotografie na obszarze od 200 do 1000 hektarów. Uzależnione jest to od rozdzielczości wykonywanych zdjęć.

Zwykle proces testowania dronów obejmuje aż pięć etapów. Są to planowanie lotu, start, sam lot, lądowanie oraz końcowa analiza zebranych informacji. Przed podjęciem jakichkolwiek działań sporządzany jest szczegółowy plan lotu drona, którego dokonuje jego operator. Po tym jak zostanie przesłana trasa lotu do bezzałogowego statku powietrznego następuje procedura właściwa lotu, czyli start i już sam przelot drona. Statek leci samodzielnie po uprzednio zaprogramowanej trasie, w jego trakcie robi automatyczne fotografie określonego obszaru powierzchni uprawowych. Odbywa się to przy użyciu zainstalowanej na nim kamery cyfrowej. Zdjęcia zapisywane są w pamięci pokładowego komputera. Pozwala to na ich późniejsze wykorzystanie już po zakończeniu całego lotu. Przedostatnim etapem jest już automatyczne lądowanie oraz przetworzenie uzyskanych danych. Na ich podstawie tworzony jest całościowy obraz poglądowy pół.

Sprawdź także: MegaDron – sklep z dronami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *