Inwestowanie – czyli w co inwestować?

tax-468440_640

Inwestowanie nigdy nie było temat prostym. Tak jak w każdej sferze finansowej, tak i tutaj potrzebna jest duża wiedza, aby nasze inwestowanie przynosiło nie tylko zyski, ale nie wiązało się jednocześnie z utratą oszczędności całego życia. W co zatem najlepiej inwestować i jaką taktykę przyjąć, aby jak najbardziej zwiększyć szansę na zyskowną inwestycję?

Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od naszych zasobów finansowych – dysponując zaledwie kilkunastoma tysiącami złotych nie ma sensu wskazywanie nieruchomości jako potencjalnych inwestycji, gdyż będą one po prostu nieosiągalne. Inwestycje w nieruchomości możemy rozpocząć dysponując przynajmniej kilkuset tysiącami złotych. W co jednak inwestować w ogóle?

Nieruchomości
Wspomnieliśmy już o inwestowaniu w nieruchomości – mogą to być zarówno nieruchomości rolne, nieruchomości gruntowe, czy nieruchomości pod wynajem. Wbrew pozorom jedną z najlepszych opcji jest inwestycja w nieruchomości pod wynajem – w ten sposób możemy zarobić zarówno przy późniejszej sprzedaży nieruchomości w związku ze wzrostem jej rzeczywistej wartości, jak również inwestycja będzie się sama utrzymywała, a także systematycznie wzrasta. Najmujący płaci nam nie tylko czynsz w związku z najmem danego lokalu, ale również ponosi przecież wszystkie opłaty wynikające z tego tytułu.

Fundusze inwestycyjne
Jeszcze kilka lat temu fundusze inwestycyjne były jedną z najpopularniejszych metod inwestowania pieniędzy – ich wykresy były bardzo stabilne i cały czas pnące się ku górze. Niestety podczas załamania na rynkach finansowych, jako fundusze inwestujące na rynkach finansowych w związku z akcjami, również i one straciły znacznie na wartości pozbawiając wielu inwestorów nie tylko całych zysków, ale również zainwestowanych pieniędzy. Tym samym dzisiaj w społecznym odczuciu nie są to dobre instrumenty do inwestowania, gdyż wielu wydawało się, że są to formy pozbawione ryzyka – tak jednak nie jest.

Lokaty bankowe
Jeżeli chcemy mieć pewność zachowania zainwestowanych środków, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w lokaty bankowe – co prawda oferują one zysk zaledwie 4-5% w skali roku, to jednak przeciwdziałają utracie siły nabywczej pieniądza w związku z rosnącą inflacją.

1 Comment

  1. Joasia Reply

    Najlepszą inwestycją są chyba nieruchomości oraz ziemia. Myślę, że to najlepsza opcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *