Własna księgowa czy raczej biuro rachunkowe?

internet-search-engine-1519471_640

Praktycznie każdy przedsiębiorca, jeszcze zanim zacznie prowadzić swoją działalność gospodarczą, musi rozwiązać kilka poważnych dla przyszłego funkcjonowania swojej firmy kwestii związanych z prowadzeniem rachunkowości oraz z rozliczeniami z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Często już na tym etapie niezwykle pomocna może się okazać współpraca z doświadczoną księgową lub biurem rachunkowym. Warto dokładnie zastanowić się, czy w danym przypadku bardziej opłaca się zlecić prowadzenie rachunkowości zatrudnionej na etacie księgowej, czy też rozpocząć współpracę z jednym z biur rachunkowych.

Oczywiście koszty zatrudnienia na stałe księgowej zazwyczaj będą dużo wyższe niż miesięczne opłaty, jakie za swoje usługi będzie od nas pobierało biuro rachunkowe. Gdy zdecydujemy się na zatrudnienie w naszej firmie księgowej, do całkowitego kosztu, z jakim trzeba się będzie liczyć w takim wypadku doliczyć trzeba przecież nie tylko samo wynagrodzenie nowego pracownika, ale także jego ubezpieczenie oraz koszty wyposażenia, sprzętu i oprogramowania, jaki musimy zapewnić księgowej aby mogła normalnie pracować.

Zatrudniając biuro rachunkowe wszystkie te rzeczy nas po prostu nie interesują. Płacimy za usługę, a koszty utrzymania księgowych i zapewnienia im odpowiedniego wyposażenia oraz podnoszenia ich kwalifikacji rozkładają się na wszystkich klientów biura.

Warto też pamiętać o tym, że biuro rachunkowe, które zajmie się obsługą bieżących zobowiązań przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS, najczęściej całkowicie zdejmie z nas obowiązek kontaktów z tymi instytucjami, rozliczania się z nimi na bieżąco oraz składania w nich wymaganych prawem dokumentów i deklaracji. Pracownicy biura będą też wyjaśniali za nas ewentualne nieprawidłowości czy niejasności.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw biuro rachunkowe zazwyczaj okazuje się dużo bardziej korzystne niż zatrudnianie księgowej. Koszty obsługi księgowej w większości przypadków nie przekraczają 100-200 złotych miesięcznie, co jest oczywiście niewielką kwotą w porównaniu do zatrudnienia na etacie samodzielnej księgowej, nawet w niepełnym wymiarze godzin.

Odwiedź także – Biuro rachunkowe w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *