Sprzedajemy nieruchomość – pomoc biura nieruchomości

mansion-875094_640

Sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym nie należy do najłatwiejszych – oprócz aktywnych poszukiwań potencjalnego kupca, na które trzeba przeznaczyć stosunkowo sporo wolnego czasu, gdyż to nie tylko wrzucenie kilku ogłoszeń na internetowe portale z darmowymi ogłoszeniami, trzeba pamiętać o wszystkich uregulowaniach prawnych związanych ze sprzedażą. Istotne są tutaj kwestie zarówno formy sprzedaży, jak i chociażby wysokość podatku od sprzedaży, który może wystąpić. Jeżeli mamy na sprzedaż tylko jedną nieruchomość, np. nasze stare mieszkanie czy dom, to nie warto samodzielnie poznawać wszystkich zawiłości, gdyż poświęcimy na to znacznie więcej czasu, niż mogłyby wynosić potencjalne zyski z uzyskanej wiedzy. Znacznie lepszym, a zarazem pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości.

Przejęcie wszystkich obowiązków przez biuro nieruchomości

Usługi profesjonalnego pośrednika w postaci biura nieruchomości powinny nas odciążyć niemal całkowicie ze wszystkich czynności, które związane są ze sprzedażą mieszkania lub domu – nasza osobista aktywność wiąże się jedynie z podpisaniem umowy z biurem, przekazaniem im kompletu kluczy, ustaleniem warunków sprzedaży i stawieniu się u odpowiedniego notariusza na wizytę umówioną również przez biuro w celu przekazania nieruchomości klientowi znalezionemu przez biuro nieruchomości. Tym samym to nie na naszej głowie spoczywa kontakt z potencjalnymi kupcami i negocjacja warunków z nimi – my jesteśmy jedynie stroną akceptującą (lub nie) warunki wynegocjowane przez biuro nieruchomości.

Kwestie formalno-prawne

Największą trudność przy sprzedaży każdej nieruchomości, niezależnie czy jest to mały domek, czy też ogromna hala usługowa, stanowią kwestie formalno-prawne. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że sprzedaż nieruchomości musi być dla ważności umowy dokonana w postaci aktu notarialnego. Nie mając na co dzień styczności z prawem w kwestii obrotu nieruchomościami możemy się również narazić na odpowiedzialność względem kupującego (jeżeli nie zawrzemy odpowiednich zapisów w umowie oraz nie zabezpieczymy w niej odpowiednio swoich własnych interesów) jak również odpowiedzialność skarbową – sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty odpowiednich danin publicznych. Sprzedając poprzez biuro nieruchomości mamy pewność, że cała transakcja sprzedaży nieruchomości będzie nie tylko zgodnie z przepisami prawa, ale również z zabezpieczeniem naszego interesu.

Podsumowując, sprzedając jedną nieruchomość warto skorzystać z profesjonalnej pomocy świadczonej przez biura nieruchomości – nie są to duże koszty, a pomoc na każdym etapie sprzedaży może nam znacznie ułatwić przeprowadzenie transakcji.

Zobacz oferty nieruchomości w Gdańsku i Sopocie

2 comments

  1. Maciek Reply

    Gdy kupowałem mieszkanie też korzystałem z pomocy biura nieruchomości i bardzo sobie je chwalę

  2. brano Reply

    A my kupowaliśmy przez agenta – JARTOM. I co? I bez prowizji, ale to chodziło o powierzchnie inwestycyjne warte miliony, a nie małe mieszkanie. Nie zmienia to fakt, że chyba jednak da się działać bez prowizji od kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *